Na co warto zwrócić uwagę, kupując dom od dewelopera?
Zakup domu jest niezwykle ważną i kosztowną inwestycją. Dlatego nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Zwróć uwagę przynajmniej na kilka istotnych aspektów. Chodzi tutaj m.in. o kwestie finansowe, jakość i wykończenie nieruchomości oraz jej funkcjonalność. Zobacz, o czym musisz pamiętać.
Sprawdzona firma deweloperska
Porównując poszczególne oferty, zwróć koniecznie uwagę na lokalizację domu i budżet, jakim dysponujesz. Pamiętając o tych kryteriach, możesz zawęzić pole poszukiwań. W ten sposób szybciej znajdziesz idealną nieruchomość. Jeśli kupujesz dom od dewelopera, sprawdź, czy cieszy się dobrą opinią i jakie ma doświadczenie na rynku.
Jeżeli interesują Cię nowe domy Gliwice od dewelopera, a nie samodzielną budowę, możesz zaoszczędzić sporo czasu. Nie musisz już sam ubiegać się o wszystkie potrzebne pozwolenia, dostarczać materiały budowlanej i szukać doświadczonej i profesjonalnej ekipy.
Pamiętaj, by zweryfikować rzetelność uczciwość dewelopera. Możesz zasięgnąć opinii rodziny, przyjaciół i znajomych oraz skorzystać z mediów społecznościowych. Pomyśl też o wzięciu udziału w targach nieruchomości. Zapoznasz się z ofertą różnych firm deweloperskich. Wybierz wstępnie przynajmniej trzech deweloperów. Porównaj ich oferty. Umów się na wstępną, niezobowiązującą rozmowę i poproś o portfolio.
Teren i media
Przejdź od ogółu do szczegółu. Na samym początku zwróć uwagę na działkę budowlaną. Zobacz, czy przypadkiem nie znajduje się na terenie zalewowym. Sprawdź, czy deweloper przeprowadził wcześniej rzetelne badania gruntu i zadbał o wykonanie niezbędnych prac melioracyjnych. Później zobacz, czy domu podłączono takie media jak instalacja elektryczna i wodna.
Jakość materiałów budowlanych
Zobacz, jakie materiały zostały użyte do budowy domu. Ich jakość jest niezwykle ważna. Ma bowiem ogromny wpływ na trwałość budynku. Liczą się nawet najdrobniejsze szczegóły. Dom może być ocieplony wełną mineralną lub styropianem (białym albo szarym).
Wełna mineralna ma niski współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Jest wodoodporna i ognioodporna. Zapewnia dobrą izolację akustyczną. Jest cięższa od innych materiałów izolujących, co generuje większe koszty montażu.
Dlatego tańszą alternatywą jest styropian. Zapewnia dobrą izolację cieplną i akustyczną. Gorzej od niej oddycha. Zapytaj dewelopera, czy elewacja budynku została pokryta powłoką chroniącą przed wilgocią, zaciekami po deszczu, mchem, grzybami i pleśnią. Sprawdź, jaki rodzaj tynku użyła ekipa budowlana.
Koszty ogrzewania
Ważną rolę odgrywa ogrzewanie. Sprawdź, czy dom będzie ogrzewany nowoczesnym piecem kondensacyjnym czy urządzeniem starszej generacji. Czasami klient może sam wybrać, jakie rozwiązanie woli. W budownictwie jednorodzinnym coraz częściej montuje się kolektory słoneczne. Zapytaj, czy istnieje możliwość zainstalowania jeszcze pompy ciepła. Zmniejsza rachunki za energię i chroni środowisko. Co prawda jest to droga inwestycja, ale w przyszłości się zwróci.
Coraz częściej klienci pytają też o ogrzewanie podłogowe. Najczęściej instalowane jest w łazienkach, chociaż niektóre osoby decydują się na takie ogrzewanie w całym domu.