Jak wybrać idealną kosiarkę?

Jeśli chcesz, by Twój trawnik wyglądał zdrowo i ładnie, musisz pamiętać o regularnym koszeniu. Wiele osób uważa, że jest to żmudna czynność. Jednak wybierając odpowiednią kosiarkę, możesz znacznie ułatwić sobie zadanie.

Jak wybrać idealną kosiarkę?

Wielkość trawnika

Wybierając kosiarkę, zwróć w pierwszej kolejności na wielkość trawnika. Koszenie małą kosiarką dużej powierzchni może być czasochłonne i pracochłonne. Kosiarki ręczne sprawdzają się dobrze tylko w przypadku małych trawników. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku modeli elektrycznych.

Jeśli wybierzemy kosiarkę, którą trzeba podłączyć do gniazdka, ogranicza nas długość kabla. W przypadku gdy zasięg kabla jest mniejszy niż nasz trawnik, a w ogrodzie nie mamy przynajmniej kilku źródeł zasilania, wybierzmy model spalinowy lub akumulatorowy.

Jeśli mamy duży trawnik, wybierzmy kosiarkę spalinową z napędem lub minitraktorek z komfortowym siedziskiem. Wtedy koszenie będzie wygodne.

Jak wybrać idealną kosiarkę?

Szerokość trawnika

Do koszenia małych trawników o nietypowym kształcie i dużą roślinnością, wspaniale sprawdzą się nieduże kosiarki elektryczne i ręczne o małej szerokości roboczej. Dzięki temu będziemy mogli łatwo nimi manewrować między krzewami, drzewami i rabatami.

Jeżeli mamy duży i prostokątny trawnik wybierzemy model o dużej szerokości roboczej i sporej mocy silnika.

Jak wybrać idealną kosiarkę?

Rodzaj i ukształtowanie terenu

Najczęściej kosiarki spalinowe mają 4-suwowy silnik. Dlatego nie sprawdzą się do koszenia terenów o dużym nachyleniu. Silnik nie jest wówczas wystarczająco smarowany. Wybierzmy raczej kosiarki wyposażone w 2-suwowy silnik i ręczne albo elektryczne.

Jeśli teren jest nierówny, ma liczne zagłębienia i znajduje się na leśnej działce, zdecydujmy się na model elektryczny lub spalinowy.

Jak wybrać idealną kosiarkę?

Jak często kosimy?

Jeżeli marzymy o krótko przystrzyżonym, ozdobnym trawniku (maksymalnie do 3 cm), będziemy musieli go kosić raz w tygodniu. Najlepiej się tutaj sprawdzi kosiarka bębnowa (elektryczna lub ręczna). Jeśli trawnik będziemy kosić rzadziej niż raz w tygodniu, idealnym wyborem będzie kosiarka rotacyjna (spalinowa lub elektryczna). Powinna być wyposażona w silnik o średniej mocy. Jeżeli kosimy bardzo rzadka, a trawa będzie wysoka, świetnym wyborem będzie kosiarka rotacyjna o dużej mocy (więcej niż 4 KM) z wyrzutem bocznym. Koszenie będzie wygodne. Doskonale poradzi sobie z zachwaszczoną i mokrą trawą. Wybierzmy ją, jeśli chcemy kosić działkę letniskową i sporadycznie dbamy o pielęgnację trawnika.