Niewielki ogródek. Jak stworzyć z niego ogród naszych marzeń?
Jak pokazują badania, posiadanie własnego ogródka, to jedna z najbardziej pożądanych przez nas rzeczy. Czas pandemii i przymusowego zamknięcia w domu, znacząco wpłynął na nasz światopogląd. Zaczęliśmy zauważać więcej rzeczy wokół siebie. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na duży ogród. Istnieje jednak kilka sprawdzonych metod, które pozwolą nam „wyczarować” nawet z niewielkiej przestrzeni ogród naszych marzeń.
Mały, ciasny, ale własny?
W ciasnym ogrodzie, trudno o jakikolwiek relaks i poczucie komfortu. Nadmierne przytłoczenie wszystkim wokół, może sprawić, że przebywanie w takim ogrodowym zatłoczeniu”, odbije się niekorzystnie na naszym samopoczuciu. Warto zatem wykorzystać kilka sprawdzonych metod, które uczynią z naszej przydomowej przestrzeni miejsce, w którym będziemy chcieli chętnie przebywać.
Lustrzana moc, czyli jak optycznie powiększyć ogród
Nie od dziś wiadomo, że lustro posiada niezwykłą moc – moc optycznego powiększania dowolnej przestrzeni. Świetnie zatem sprawdzi się w niedużym ogródku. Jeśli natomiast zależy nam na tym, żeby cała tajemnica nie wyszła na jaw, to wystarczy, że przykryjemy ramę lustra ogrodowymi roślinami.
Coś zamiast tradycyjnego trawnika
Dobrym rozwiązaniem w małym ogrodzie, może być także zrezygnowanie z tradycyjnego trawnika. Zamiast niego można np. umieścić na ziemi żwir. Ważne, żeby był on w jasnym odcieniu.
Rośliny, które najlepiej odnajdą się na niewielkiej przestrzeni
Jeżeli chcemy z niewielkiego ogródka, uczynić ogród, który będzie w pełni nam się podobał, to bardzo ważnym jest dobór odpowiednich roślin. Nie wszystkie bowiem sprawdzą się w małym ogrodzie. Najlepsze będą wszelkie rośliny wolno rosnące. Możemy wybierać wśród krzewów (np. piękna budleja karłowa, ciekawy berberys czy cis), bylin (np. jeżówki, lilie, krwawniki), a także miniaturowych gatunków drzew.
Miejsce na warzywa
W prawdziwym ogródko-ogrodzie musi się także znaleźć miejsce na warzywa. W tym celu możemy poświęcić niewielki, najlepiej kwadratowy fragment ziemi i zaaranżować z niego mini warzywniak. Może to być tzw. ziołowy dywanik.