Budowa domu pasywnego - jakie są zalety tego rozwiązania?

Dom pasywny to wygodna przestrzeń życiowa, która zużywa do 90% mniej energii niż dom konwencjonalny. W ostatnich latach rozwiązanie to zdobyło rzeszę fanów - również w Polsce. W tym artykule przedstawiamy największe zalety pasywnego budownictwa.

Oszczędności na ogrzewaniu

Oszczędności na ogrzewaniu przy budowie domu pasywnego są naprawdę znaczące. Dom pasywny sam wytwarza do 90% ciepła, a tylko 10% musi pochodzić z zewnętrznego źródła ciepła. Co ważne, również ono może być ekologiczne (i ekonomiczne). Popularne jest bowiem korzystanie z takich rozwiązań jak kocioł gazowy, czy też pompa ciepła.

Wysoki komfort użytkowania

Domy pasywne wyróżniają się wysokim komfortem użytkowania, niezależnie od pory roku. W takich domach zawsze jest świeże powietrze i nie ma potrzeby stosowania dodatkowych systemów wentylacyjnych. Są też odporne na pleśń i nieprzyjemne zapachy. Zastosowany system konstrukcyjny zapewnia stałą temperaturę wewnątrz budynku i przyjazny mikroklimat.

Budowa domu pasywnego - jakie są zalety tego rozwiązania?

Dobra izolacja akustyczna

Dom pasywny jest budowany z nowoczesnych materiałów budowlanych, dzięki temu jest znacznie cichszy niż budynek tradycyjny. Nie słychać skrzypienia i trzeszczenia podłogi. A jeśli zajdzie potrzeba wyremontowania mieszkania, można to zrobić bez obawy, że przeszkodzi to sąsiadom.

Dobrze izolowane ściany chronią również przed niepożądanym hałasem z zewnątrz: ruchem ulicznym, rozmowami ludzi czy muzyką dochodzącą z sąsiednich budynków. Właśnie dlatego, dom pasywny to świetne miejsce dla osób, które chcą żyć w spokoju, nie lubią tłumów i głośnych sąsiadów.

Budownictwo pasywne nie wymaga dużych nakładów finansowych

Wydawać by się mogło, że budowa pasywnego domu to poważny wydatek finansowy. Jak jednak przekonuję eksperci, nic bardziej mylnego.

Budowa takiego budynku jest znacznie tańsza niż budowa budynku energochłonnego. Dzieje się tak dlatego, że koszty inwestycji w izolację termiczną, wentylację i odzysk ciepła są znacznie niższe niż w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych. Ponadto nie ma potrzeby stosowania klimatyzacji, co oznacza, że można również zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

Warto jednocześnie pamiętać, że tego rodzaju budynki gwarantują największą oszczędność energetyczną. Charakteryzują się one obniżonymi kosztami ogrzewania, co znajduje odzwierciedlenie w niskich rachunkach za media.

To tylko najważniejsze zalety pasywnego budownictwa. Do tej listy spokojnie dodać można jeszcze kilka kolejnych pozycji - na czele z argumentem mówiącym o tym, że domy pasywne są przyjazne środowisku.