O czym trzeba wiedzieć, planując żywopłot

Różne rośliny na żywopłot muszą mieć różne wymagania co do miejsca. Niektóre mogą być  sadzone w świetle słonecznym, a niektóre potrzebują więcej cienia. Dlatego wybór odpowiedniej rośliny do żywopłotu jest ważnym zadaniem.

Istnieje wiele rodzajów roślin, które można wykorzystać do stworzenia żywopłotu. Najskuteczniejszym sposobem na stworzenie żywopłotu jest sadzenie zarówno szerokiej gamy krzewów, jak i roślin jednorocznych. W przeciwieństwie do drzew, które potrzebują kilku lat, aby stać się wystarczająco mocne i szerokie, aby zapewnić prawdziwą ochronę, wszystkie te bardziej miękkie rośliny szybko utworzą bujny, wiecznie zielony żywopłot i zapewnią całoroczną izolację przed wiatrem, hałasem i słońcem.

Rośliny na żywopłot muszą być odpowiednio nasadzone z sąsiednimi krzewami, aby powietrze mogło swobodnie przepływać między nimi i szybko schłodzić liście. Regularne przycinanie pomoże im utrzymać właściwy wygląd. 

O czym trzeba wiedzieć, planując żywopłot

Jakie rośliny wybrać?

Jakie rośliny należy uprawiać w żywopłocie? Odpowiedź zależy od kontekstu architektonicznego żywopłotu, ustabilizowania bryły wizualnej i zaakcentowania jego kształtu. Ogólnie, planując żywopłot, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym rodzaj drzewa/krzewu, który ma być posadzony jako centralny element i gdzie.

Niektóre typowe gatunki roślin, które tworzą żywopłot: bluszcz pospolity (Hedera helix); ostrokrzew (Ilex aquifolium) z wiecznie zielonymi liśćmi i miękkimi zielonkawozłotymi kwiatami czy kleinia meksykańska (Scrophularia mexicana). Dobrym wyborem będzie także bukszpan, świerki, maliny czy graby.

Jak sadzić żywopłot?

Wiesz, że nadszedł właściwy czas, aby zacząć sadzić żywopłot, gdy zauważysz, że rośliny w twoim ogrodzie przestały kwitnąć.

Sadzenie żywopłotów zajęcie, które wymaga cierpliwości i wiedzy. Przede wszystkim posadź rośliny zdrowe, z rozwiniętymi korzeniami. Utrzymuj stałą wilgotność i posypuj je organicznym nawozem roślinnym przez tydzień przed posadzeniem ich w ziemi. Chroń je przed przesuszeniem i przemarznięciem przez rok od posadzenia.