Jak założyć kompostownik w ogrodzie?
Kompostowanie jest bardzo skuteczną metodą na wykorzystanie pozostałości roślin i organicznych odpadków. Liście, skoszona trawa, fragmenty roślin czy resztki jedzenia zostaną wyeliminowane, a ty otrzymasz ekologiczny, organiczny nawóz do stosowania w swoim ogrodzie. Dzięki niemy rośliny będą rosły ładniej i szybciej.
Co to jest kompost?
Kompost to bardzo dobry nawóz organiczny, łatwy do wykonania przy użyciu odpadów domowych lub ogrodowych. Zawiera większość składników odżywczych potrzebnych roślinom i łatwo przyswajalnych. Powstaje podczas długotrwałego dokładnego rozkładu, kiedy to mikroorganizmy przekształcają resztki w substancje przyswajalne dla roślin.
Do wytwarzania kompostu można wykorzystać wszelkie odpady roślinne, pozostałości żywności lub odpadów drewna, popiół drzewny, odpady wełny lub obornik zwierzęcy. Odpady takie jak kości czy surowe mięso lepiej tam nie wrzucać, ponieważ mogą przyciągać szczury. Pozostałości roślinne wykorzystywane do kompostowania gleby pojawiają się w ogrodzie przez cały rok. Nie powinniśmy marnować tej materii organicznej. Im większa różnorodność w kompostowniku, tym lepszy nawóz.
Miejsce na kompostownik ogrodowy
Procesy kompostowania mogą przebiegać przez prosty kompostownik lub thermokomposter. Prosta kompostownia ogrodowa powinna mieć obudowę, która ochroni przed wiatrem i wysoką temperaturą, a także być lekko zacieniona. Zmniejsza to nadmierne wysuszenie wkładu i pozwala na optymalną wilgotność oraz temperaturę sprzyjającą procesowi rozkładu.
Utrzymująca się susza może wymagać nawadniania kompostu, ale za dużo wody z kolei może pododawać gnicie czy niewłaściwy rozpad materiału. Urządzenie kompostujące nie nadaje się do umieszczania w mokrych obszarach lub glebach nieprzepuszczalnych, gdy stosuje się naturalne podłoże. Trochę wyższy i większy kompostownik najlepiej działa w suchych miejscach.
Kolejną ważną cechą kompostowni domowych jest także ich objętość, która musi być ściśle dostosowana do wielkości ogrodów i zapotrzebowania.