Zakup własnego mieszkania – na co zwracać uwagę?

Jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka jest zakup własnego mieszkania. To doniosłe wydarzenie jest tym istotniejsze, że nieraz podejmowane jest raz na całe życie. Właśnie dlatego koniecznie należy zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze przy wyborze własnych czterech kątów. Pierwszą decyzją jest zastanowienie się, czy chcemy nowe mieszkanie od dewelopera, czy preferujemy mieszkanie zakupione na rynku wtórnym.

Zakup na rynku wtórnym

Mieszkanie z rynku wtórnego jest zwykle opcją tańszą, wiąże się z jednoczesną decyzją nad tym, czy to będzie mieszkanie w bloku, zabytkowej kamienicy czy w dwupoziomowym apartamencie. Przy wyborze musimy iść na kompromis i skupiać się na najistotniejszych dla nas aspektach wymarzonego mieszkania. Mieszkanie lub apartament w Poznaniu lub innym mieście z rynku wtórnego daje możliwość kupienia tańszego, wymagającego remontu, oraz droższego, wyremontowanego, a nawet i umeblowanego. Tu należy zastanowić się nad tym, czy wolimy urządzić mieszkanie po swojemu, czy wolimy nie zaprzątać swojej głowy remontem.

Zakup własnego mieszkania – na co zwracać uwagę?

Instalacje w mieszkaniu z rynku wtórnego

Kolejną decyzją przy takim typie mieszkania jest wybór sposobu ogrzewania, aby był dla nas jak najwygodniejszy i najtańszy. Do wyboru jest wiele opcji m.in. ogrzewanie gazowe, elektryczne, piecowe, kominkowe czy sieciowe. Tu najlepiej rozmawiać ze znajomymi, którzy stosują taką formę ogrzewania, która nas interesuje. Przy zakupie kilkuletnich mieszkań warto zorientować się w stanie instalacji elektrycznej (zwłaszcza przy wyborze kamienicy) oraz wysokości czynszu.

Zakup nowego mieszkania

Przy zakupie nowego mieszkania zazwyczaj trzeba doliczyć koszty jego wykończenia np. podłóg w łazience i kuchni. Tego typu mieszkanie będzie również o wiele droższe i nie zawsze jest opłacalne. Znalezienie mieszkania, które będzie spełniało nasze oczekiwania, jest nieraz niezwykle stresujące i czasochłonne. Ułatwieniem będzie korzystanie z usług profesjonalnego pośrednika nieruchomości. Jest to krok warty rozważenia, gdyż wiele mieszkań, które może on zaproponować, nie znajdzie się w zwykłych ogłoszeniach internetowych.