Jak wybrać farbę do domu?

Malowanie ścian jest jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na metamorfozę wnętrza. Pozwala błyskawicznie przekształcić nudny pokój w idealną przestrzeń. Szukając farby, zwróć uwagę nie tylko na kolor, lecz także jej rodzaj. Wpłynie bowiem na trwałość nowego odcienia. Sprawdź, jaki produkt wybrać!

Z czego wykonana jest farba?

Farba to mieszanka czterech podstawowych składników: pigmentu, żywicy, rozpuszczalnika i dodatku. Każdy z nich ma określoną funkcję. Pigment jest substancją barwiącą. Nadaje farbie określony kolor.  Żywica pełni funkcję spoiwa. Rzopuszczalnik jest nośnikiem, który sprawia, że ostateczny produkt staje się płynny i odparowuje, gdy farba wysycha. Dodatki zapewniają konkretne właściwości użytkowe. Mogą chronić przed plamami lub pleśnią. Upewnij się, że Twoja farba zawiera co najmniej 45% pigmentu i żywic. W ten sposób zaoszczędzisz sobie sporo czasu i unikniesz nakładania wielu warstw.

 Jak wybrać farbę do domu?

Farba na bazie wody

Farba lateksowa na bazie wody cieszy się największą popularnością. Szybko schnie i można ją łatwo wyczyścić wodą z mydłem. Co ważne, dzięki mniejszej ilości LZO (lotnych związków organicznych) nie szkodzi środowisku. Słynie też ze swojej elastyczności i wysokiej odporności na pleśń i wilgoć. Farby na bazie wody dostępne są w różnych kolorach i połyskach, na pewno więc znajdziesz taką, która przypadnie Ci do gustu.

 Jak wybrać farbę do domu?

Farba na bazie oleju

Wspomniane produkty są najczęściej zarezerwowane dla miejsc, w których panuje duża wilgotność. Sprawdzą się więc doskonale w kuchni i łazience. Farbami alkidowymi można również pomalować miejsca narażone na intensywne zużycie lub podatne na uszkodzenia, takie jak listwy, podłogi, a czasem szafki. Proponowana farba o wysokim połysku dłużej schnie niż lateksowa, dlatego istnieje mniejsze ryzyko, że zobaczysz pociągnięcia pędzlem. Z drugiej strony żywice alkidowe są droższe i mają silniejszy zapach podczas schnięcia. Zazwyczaj zawierają też więcej LZO.

Szukając farby, zastanów się, czy wolisz matową, satynową, półbłyszczącą lub błyszczącą. Dopasuj ją do swoich preferencji i konkretnego pomieszczenia.