Jakie płytki do współczesnej łazienki? Praktyczny poradnik

Łazienka jest pomieszczeniem, które możemy zaaranżować w naprawdę wyjątkowy sposób. Jest to możliwe głównie za sprawą płytek łazienkowych, które są dostępne w wielu różnych kolorach, wzorach i wykończeniach. Dzięki temu za ich pomocą możliwe jest wcielenie w życie nawet najbardziej oryginalnego projektu łazienki i nadanie jej unikalnych, wyjątkowych walorów dekoracyjnych. Glazura łazienkowa zdecydowanie nie jedno ma jednak imię, przez co warto dowiedzieć, jakie płytki wybierać, aby cieszyć się piękną łazienką długi czas.

Jakie cechy powinny posiadać dobrej jakości płytki łazienkowe?

W sprzedaży dostępny jest tak szeroki i zróżnicowany wybór płytek łazienkowych, że większość osób wykończających łazienkę, nie wie, po które rozwiązania sięgnąć i czym między sobą różnią się poszczególne produkty. Współczesna glazura łazienkowa dostępna jest w różnych rozmiarach, kolorach, wzorach i wykończeniach, co pozwala znaleźć wśród niej rozwiązania spełniające oczekiwania różnych grup odbiorców. Jej atutem jest także fakt, że może swoim wyglądem z powodzeniem imitować inne, często bardzo kosztowne materiały, w tym np. drewno czy marmur.

Poszukując idealnych płytek do łazienki, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby wybrać spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży rozwiązań te, które będą dobrze i długo nam służyły. Jak bowiem powszechnie wiadomo, glazura łazienkowa jest trudna i kosztowna w wymianie, warto więc od razu sięgnąć po docelowe produkty, które będą nam towarzyszyły przez wiele kolejnych lat.

Jakie płytki do współczesnej łazienki? Praktyczny poradnik

Glazura łazienkowa i jej praktyczne właściwości użytkowe

Płytki łazienkowe powinny być przede wszystkim łatwe w czyszczeniu. Najlepiej wybierać materiały o gładkiej powierzchni, bez widocznej struktury, w której mogą osadzać się zabrudzenia, kurz i bakterie. Na podłodze powinny znaleźć się płytki o właściwościach antypoślizgowych. Na ścianach możemy umieścić zarówno glazurę o błyszczącym wykończeniu, jak i matowe płytki, pamiętając jednak, że na powierzchniach z połyskiem będą bardziej widoczne plamy i zacieki.

W sprzedaży znajdziemy glazurę w różnych kolorach – od jasnych, pastelowych barw, po bardzo ciemne. Wybierając wiodącą kolorystykę płytek, warto dopasować ją nie tylko do stylu, w którym ma być utrzymane nasze wnętrze, lecz także do jego rozmiarów. Jasna glazura łazienkowa pozwoli optycznie rozjaśnić i powiększyć pomieszczenie, ciemne kolory z kolei wizualnie je zmniejszą – lepiej będą więc prezentowały się w większych pokojach kąpielowych, gdzie taki efekt może być jak najbardziej pożądany. Efektem powiększenia bądź pomniejszenia wnętrza możemy sterować także przy wyborze rozmiarów płytek podłogowych – im większa glazura łazienkowa, tym bardziej przestronne będzie wydawało się wnętrze.

Decydując się na płytki łazienkowe z wzorem, warto mieć świadomość, że jego perfekcyjne dopasowanie w przypadku glazury może być trudne do uzyskania oraz wymagać zakupu większej ilości opakowań płytek. Perfekcjoniści, zamiast sięgać po modne w ostatnich latach płytki z marmurowym wzorem, zamiast nich mogą postawić na równie popularny i lubiany patchwork, z którym nie ma problemów, jeśli chodzi o perfekcyjne połączenie ze sobą wzorów płytek.