Jak nauczyć dziecko oszczędzać i szanować pieniądze?

Umiejętność oszczędzania pieniędzy jest bardzo przydatna w życiu. Im wcześniej opanujemy tę sztukę, tym oszczędzanie będzie łatwiejsze i mniej problematyczne. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć swoje dziecko wartości pieniądza oraz wpajać mu zasady związane z oszczędzaniem. Dzięki temu maluch będzie umiał właściwie gospodarować dostępnymi mu zasobami. W jaki sposób uczyć dziecko oszczędzania pieniędzy poprzez zabawę?

Kieszonkowe dla dziecka

Dzieci w wieku szkolnym zazwyczaj otrzymują od rodziców niewielką kwotę pieniędzy, którą mogą wydać na dowolny cel. Wysokość kieszonkowego powinna być dostosowana do możliwości finansowych rodziców oraz wieku dziecka – inne potrzeby ma bowiem pierwszoklasista, a inne nastolatek. Warto już od najmłodszych lat uczyć dziecko, że odkładając regularnie nawet bardzo drobne kwoty, z czasem może uzbierać znacznie większą sumę i przeznaczyć ją na dowolny cel.

Dziecko, które chce odłożyć pieniądze na wymarzoną zabawkę lub inny przedmiot, powinno wiedzieć, że kupowanie w tym samym czasie innych rzeczy sprawi, że zakup wymarzonego przedmiotu odsunie się w czasie. Rezygnacja ze zbędnych zakupów z kolei przybliża do celu oraz sprawia, że marzenie zostanie szybciej zrealizowane.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać i szanować pieniądze?

Dzienniczek wydatków

Praktyczną pomocą w oszczędzaniu jest dzienniczek wydatków. W celu jego stworzenia możemy wspólnie z dzieckiem założyć zeszyt, w którym będziemy zapisywali kwoty, jakie dziecko otrzymało w ramach kieszonkowego i prezentów od bliskich. Aby trzymać budżet pod kontrolą, warto odnotowywać w dzienniczku każdy wydatek oraz podliczać miesięczne koszty. Pozwala to zyskać wgląd w to, na co dziecko wydaje pieniądze oraz po pewnym czasie wspólnie ocenić, które wydatki były opłacalne i przydatne, a z których warto w przyszłości zrezygnować.

Dzienniczek wydatków pozwala dziecku także dowiedzieć, ile dokładnie pieniędzy udało mu się do tej pory odłożyć, a kolejne pojawiające się w nim kwoty, dodatkowo motywują do oszczędzania na konkretny, istotny cel. Jego prowadzenie wspólnie z rodzicami to świetny wstęp do planowania domowego budżetu, która to umiejętność jest niezwykle cenna w dorosłym, samodzielnym życiu.