Jak ocieplić poddasze?
Wiele osób uważa, że izolacja poddasza to niepotrzebny wydatek. Prawda jest jednak taka, że warto zainwestować czas oraz pieniądze, aby ocieplić górną część budynku. Zwłaszcza jeśli rachunki za ogrzewanie są bardzo wysokie.
Dlaczego warto ocieplić poddasze?
Poddasze jest jednym z największych marnotrawców energii w Twoim domu. Duża w tym wina nieszczelnych sufitów. Przenikające przez nie powietrze przedostaje się na poddasze, gdzie zmienia temperaturę w pomieszczeniu. Między innymi przez to zjawisko, tak wiele osób ma problem ze zbyt wysoką temperaturą na poddaszu latem i dużym chłodem zimą.
Oznacza to nie tylko mniejszy komfort, ale również wyższe rachunki za ogrzewanie i klimatyzację. Jeśli chcesz ich uniknąć, musisz odpowiednio zaizolować swoje poddasze. To jeden z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.
Jak ocieplić poddasze?
Istnieje kilka sposobów na ocieplenie poddasza. Na rynku dostępnych jest cała masa materiałów, które poprawią wydajność energetyczną budynku. Ważny jest wybór odpowiedniego z nich - takiego, który będzie w stanie zaspokoić nasze potrzeby.
Przykładowo, jeśli masz starszy dom z drewnianą konstrukcją szkieletową i dachem pokrytym gontem, może się okazać, że instalowanie izolacji (w postaci np. wełny skalnej) na poddaszu nie jest w ogóle dobrym pomysłem. Zamiast tego należy rozważyć dodanie drugiej warstwy płyty kartonowo-gipsowej na istniejącą płytę.
W praktyce jednak, w większości przypadków dodatkowa izolacja materiałem ocieplającym będzie dobrym rozwiązaniem. Zapewniają one nie tylko lepszą wydajność cieplną, ale również zapewniają izolację ognioodporną i akustyczną. Co ważne, masz sporo możliwości.
Wełna skalna na poddaszu
Musisz jednak wiedzieć, że najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym jest wełna skalna. Wykonana głównie z kamienia (bazaltu) doskonale sprawdza się do izolacji poddasza. Nie tylko zapobiega utracie ciepła przez dach, ale również nie wchłania wody i dobrze tłumi dźwięki. Masz wiec pewność, że na poddaszu nie pojawią się grzyby oraz pleść, które nie tylko mało atrakcyjnie wyglądają, ale również nieprzyjemnie pachną.
Niski waga rolek wełny sprawia, że korzystanie z niej jest stosunkowo proste. Dzięki temu, prace związane z ocieplem poddasza można zakończyć w kilka dni.
Zobacz również: https://skalnawelna.com.pl/ulozenie-welny-skalnej-na-poddaszu-krok-po-kroku