Jakie rozróżniamy typy mat akustycznych?
Akustyka w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Z reguły ludzie myślą, że stosowana jest ona tylko w pomieszczeniach studyjnych, mających na celu nagrywanie wokalu czy instrumentów. Owszem, tam również odpowiednia redukcja szumów poprzez pochłanianie dźwięku i zapobieganie jego odbijaniu jest istotna, gdyż w przeciwnym wypadku mielibyśmy niewyraźny dźwięk na filmach czy w piosenkach. Słuchanie takiej muzyki nie byłoby niczym przyjemnym.
Odpowiedniego wyciszenia i usunięcia niepożądanych dźwięków potrzebuje również bardzo wiele innych pomieszczeń, a także pojazdów. Gdyby nie odpowiednie maty wyciszające, każda nasza podróż odbywałaby się w towarzystwie kłującego w uszy hałasu, który nie sprzyja naszemu słuchowi.
Maty z włókien poliestrowych
Te materiały są świetne w wyciszaniu wielu rzeczy. Podczas ich procesu produkcji, dostają one właściwości, dzięki którym są określane jako hydrofobowe. Oznacza to, że świetnie odpychają wodę i wilgoć, co pozwala na stosowanie ich w urządzeniach mających kontakt z wodą. Charakteryzują się one prostym kształtem, a mianowicie prostokątem w przekroju oraz ze względu na to, że są matą, mają określoną długość i szerokość.
Do głównych zastosowań zalicza się oklejanie tych maszyn przemysłowych, które mają kontakt z wysokimi temperaturami i wilgocią. Oprócz tego, często spotykane są one nawet w samochodach, gdyż zapewniają odpowiednie wyciszenie środka samochodu przed odgłosami silnika. Ponadto, sprawdzają się one w pojazdach szynowych bądź kolejowych. Dostępne są w różnego rodzaju grubościach i są odporne na gnicie. Możemy spotkać je w wersji zarówno bez, jak i z powłoką aluminiową.
Folie bitumiczne
Ten rodzaj wyciszenia stosowany jest bardziej do warunków domowych bądź ogrodowych. Materiał stworzony jest z tworzywa bitumicznego i nazywany jest folią ze względu na jego minimalną grubość. Ponadto, decydując się na ten typ, nie musimy kupować kleju, gdyż folia ta jest całkowicie samoprzylepna. Pomimo małej grubości, mata ta gwarantuje dobre osiągi w kwestii tłumienia i pochłaniania dźwięku.
Nie nadaje się ona do oklejania maszyn przemysłowych. Stworzona została głównie w celu tłumienia drgań, które wywołują różnego rodzaju blachy. Tłumi ona przykładowo dźwięk wywoływany na skutek opadów deszczu, padającego na parapety zewnętrzne. Dobrze spisuje się również jako osłona instalacji klimatyzacyjnej. Można również stosować ją jako wyciszenie do ścian działowych.
Kompozyty z maty bitumicznej i pianek PU
Głośne maszyny potrzebują bardzo dobrego wyciszenia. Na halach produkcyjnych poziom hałasu nie może przekraczać określonych norm, więc w przypadku bycia właścicielem takiej firmy, warto zwrócić na to uwagę. W tym celu świetnie spisze się specjalistyczna mata dźwiękochłonna wykonana z maty bitumicznej oraz pianki poliuretanowej. Służy ona głównie do wyciszania nawet najgłośniejszych maszyn, silników czy kompresorów, a w zależności od mocy urządzenia, dostępna jest w różnych wariantach grubościowych.
Podobnie jest z kształtami. Dostępne są kształty typu sandwich, ostrokąty, a także tzw. wysepki. Tłumią zarówno dźwięki powietrzne, jak i te uderzeniowe.