Żarówki LED – jak działają i czym się od siebie różnią?
Popularność oświetlenia LED wzrasta niemalże każdego dnia. Nic jednak nie bierze się z przypadku. Ta technologia świecenia sprawdza się doskonale zarówno w obiektach przemysłowych, jak i w samochodach czy mieszkaniach.
Ze względu na wiele korzyści wynikających z używania diod oświetleniowych, zwykłe żarówki żarowe czy nawet świetlówki zostały niemalże całkowicie wyparte. Warto jednak zwrócić uwagę na budowę oraz sposób działania żarówek LED. Z poniższych informacji dowiemy się, jakim cechom tych elementów oświetleniowych zawdzięcza się poszczególne korzyści, a także uzasadnimy różnice dotyczące ich wyboru.
Budowa diody i zjawisko elektroluminescencji
Żarówki ledowe są zazwyczaj określane jako czwarta generacja źródeł światła. Ich działanie opiera się wyłącznie na zjawisku elektroluminescencji, które pomimo budzącej strach nazwy, wcale nie jest tak trudne do zrozumienia. Najprościej mówiąc, jest to zamiana prądu elektrycznego na światło. Na takim etapie mówi nam to bardzo niewiele, ponieważ osoba niezainteresowana tematem może stwierdzić, że przecież żarówka wolframowa też konwertowała prąd na falę światła. Nie do końca jednak tak jest, ponieważ w tamtym przypadku istotne było nagrzanie się wolframu.
Wracając, całe zjawisko odbywa się w szczelnie zabudowanej żywicą bezbarwną diodzie. Wewnątrz niej występują dwie odnogi, odbłyśnik, doprowadzenie zasilania oraz chip półprzewodnikowy. Jedna z odnóg traktowana jest jako anoda (+), a druga jako katoda (-). Najważniejszą rolę w tym wszystkim pełni wyżej wspomniany chip, który umożliwia przekazywanie prądu tylko w jedną stronę. Zbudowany jest najczęściej z krzemu i składa się z dwóch warstw. Jedna z nich wyposażona jest w nadmiar elektronów, a druga w określoną ilość dziur. Po dostarczeniu napięcia do obwodu, elektrony chcą jak najszybciej przemknąć do drugiej warstwy w celu znalezienia dziury. Generowana jest w ten sposób energia, której nadmiar zostaje wypuszczony na zewnątrz w postaci światła.
Rodzaje żarówek LED
Żarówki LED są maksymalnie zróżnicowane zarówno pod kątem wyglądu, jak i świecenia. Najczęstszy podział kreowany jest na podstawie trzonka takiego elementu. Wyróżniamy głównie trzy rodzaje, a mianowicie trzonek E-14, E-27 oraz GU10. O ile dwa pierwsze typy różnią się od siebie wyłącznie średnicą gwintu, o tyle GU10 jest przeznaczony wyłącznie dla specjalnych lamp.
W kwestii estetyki możemy wyróżnić żarówki o charakterze tradycyjnym, jak i dekoracyjnym. Ponadto, wyróżnia się jeszcze oświetlenie w postaci opraw czy reflektorów. Naprawdę ciężko jest wymienić wszystkie rodzaje tych urządzeń. Należy wspomnieć jeszcze o ciekawym rodzaju, jakim są inteligentne żarówki.
Czym jest żarówka smart LED?
Inteligentne żarówki posiadają funkcję łączenia się z nimi do sieci. Umożliwia to swobodne sterowanie nimi przy użyciu smartfonów. Producenci takiego sprzętu posiadają swoje systemy i aplikacje kompatybilne zarówno z inteligentną żarówką, jak i z systemem operacyjnym danego telefonu.
Okazuje się, że tego typu elementy oświetleniowe można nie tylko włączać i wyłączać, ale także w większości przypadków ustawiać ich barwę i jasność świecenia.