Jakie narzędzia do obróbki metalu warto mieć w domowym warsztacie?

Metal jest specyficznym i wymagającym materiałem, którego obróbka wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Jest to surowiec trudny w modelowaniu, do którego opracowywania dedykowane są specjalistyczne narzędzia do obróbki metalu. Istnieje kilka z nich, w których zakup warto zainwestować kompletując wyposażenie swojego domowego warsztatu. Po jakie profesjonalne narzędzia do obróbki metalu szczególnie opłaca się sięgnąć?

Narzędzia do obróbki metalu a obróbka skrawaniem i plastyczna

Osoby, które pragną we własnym zakresie rozpocząć swoją przygodę z obróbką metali, muszą zaopatrzyć się w odpowiednie, dedykowane pracom tego typu narzędzia. Muszą być one prawidłowo dostosowane do rodzaju metalu, który będziemy obrabiali oraz efektów, które chcemy uzyskać za pomocą narzędzi. Wyróżnia się kilka rodzajów obróbki metalu, do których należy obróbka skrawaniem, obróbka plastyczna, obróbka cieplna oraz obróbka chemiczna. Każda z nich będzie wymagała użycia odpowiednich narzędzi.

Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym sposobem obróbki metali jest obróbka skrawaniem. Polega ona na usuwaniu fragmentów materiału w celu nadania mu pożądanego kształtu. Do prac tego typu służą takie narzędzia do obróbki metalu, jak m. in. tokarki do metalu lub wiertarko-frezarki. Obróbka plastyczna polega natomiast na kształtowaniu materiału poprzez dzielenie go oraz zmianę właściwości jego struktury. Narzędzia do obróbki metalu, za pomocą których wykonamy takie prace to np. piły do metalu.

Jakie narzędzia do obróbki metalu warto mieć w domowym warsztacie?

Obróbka cieplna i chemiczna. Najpopularniejsze narzędzia do obróbki metalu

Obróbka cieplna jest metodą, która wymaga większej wiedzy oraz profesjonalnych umiejętności od wymienionych powyżej obróbki skrawaniem oraz plastycznej. Najczęściej realizuje się ją więc w specjalistycznych zakładach, w których realizowana jest produkcja na masową skalę. Obróbka cieplna polega na zmianie właściwości mechanicznych i plastycznych poddawanego jej metalu w wyniku zmiany jego struktury. W tym celu wykorzystuje się nagrzewanie metalu oraz jego ochładzanie z odpowiednią prędkością, co powoduje zmianę jego właściwości.

Obróbka chemiczna również jest metodą obróbki metali, która jest wykonywana głównie w środowisku profesjonalnym. Polega ona na oddziaływaniu na metal związkami chemicznymi, które wywołują pożądaną relację chemiczną powodującą zmianę właściwości i struktury metalu. Często wyróżnia się także obróbkę cieplno-chemiczną, w której wykorzystuje się obie opisane powyżej metody.

Osoby, które chcą wyposażyć swój warsztat w przydatne narzędzia do obróbki metalu mają do dyspozycji szeroki wybór rozwiązań. Wśród nich znajdują się zarówno najprostsze, manualne narzędzia do obróbki metali, jak i bardziej zaawansowane maszyny przeznaczone raczej do zastosowań profesjonalnych. W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w to, co najpotrzebniejsze – nożyce do blachy, piłę do metalu, wiertarkę, wkrętak i gwintowniki. Wartymi uwagi rozwiązaniami do prowadzenia bardziej zaawansowanych prac należą natomiast tokarki, giętarki, frezarki oraz noże tokarskie do metalu.