Dlaczego warto wybrać podłogę z żywicy epoksydowej?

Podłoga z żywicy jest wyjątkowo trwała. Do jej wykonania wykorzystuje się szereg składników w szybkiej i kontrolowanej reakcji chemicznej. Ostatecznie powstaje wytrzymała, gładka i zwarta powłoka, odporna na chemikalia. Stosuje się ją m.in. w budynkach komercyjnych i publicznych, centrach R&D, fabrykach, zakładach opieki zdrowotnej i magazynach.

Jak wybrać odpowiednią podłogę?

Biorąc pod uwagę różne opcje podłóg komercyjnych, przemysłowych i biurowych ważne jest, by najpierw zwrócić uwagę na nasze potrzeby i oczekiwania. Dlatego odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Czy podłoga lub posadzka musi być odporna na chemikalia/poślizg/wilgoć?
  • Czy musi wytrzymać stały ruch, ciężkie obciążenia i solidne maszyny?
  • Czy powinna być odporna na wysokie lub niskie temperatury?
  • Czy powinna spełniać określone specyfikacje?

Nie kieruj się tylko ceną. Stawiaj bezpieczeństwo swoje, pracowników i klientów na pierwszym miejscu. Zwróć uwagę na trwałość podłogi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że będziesz ją musiał wkrótce wymienić.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na żywicę epoksydową?

Posadzki z żywicy epoksydowej są szeroko stosowane w różnych branżach, od przetwórstwa spożywczego i produkcji, hotelarstwa, gastronomii, magazynów i centrów dystrybucyjnych po lotnictwo, transport, szkoły i sklepy. Mogą spełniać wiele funkcji.

Wytrzymują ekstremalny nacisk i duże obciążenie. Można je łatwo wyczyścić. Posadzki z żywicy epoksydowej są mocniejsze i trwalsze niż beton lub inny materiał. Mają dłuższy cykl życia i oferują niższe koszty konserwacji i napraw. Są odporne na wilgoć, ogień, różnice temperatur, drobnoustroje i  zarysowania. Szybko się utwardzają.

Jak wygląda montaż podłogi z żywicy epoksydowej?

Najpierw należy odpowiednio przygotować beton. Warto tutaj wziąć pod uwagę rodzaj i stan betonu, ekspozycję i system nakładanych powłok. Powierzchnia musi być sucha i wolna od pyłu, brudu i innych zanieczyszczeń. 

Wybierając wykonawcę, zwróć uwagę na jego wiedzę i doświadczenie. Sprawdź, czy zarządza projektem od początku do końca. Wtedy będziesz się mniej stresować. Szukając profesjonalnej firmy, warto jej zadać kilka podstawowych pytań.

  • Czy użyte materiały są bezpiecznie? Czy nie zawierają rozpuszczalników i szkodliwych substancji? Czy są bezzapachowe?
  • Czy istnieje ryzyko toksycznych oparów podczas mieszania produktów?
  • Czy produkty są bezpieczne dla środowiska?
  • Czy jej podwykonawcy mają odpowiednią wiedzę i umiejętności?
  • W jaki sposób usuwane są odpady chemiczne po zakończeniu projektu?

Dlaczego warto wybrać podłogę z żywicy epoksydowej? 

Epoksyd

Prawdopodobnie najsłynniejszy i najczęściej stosowany rodzaj posadzki z żywicy przemysłowej. Żywica epoksydowa jest termoutwardzalna. Zapewnia wysoką wydajność i trwałość. Jest bardzo twarda i w pełni wiąże się z betonem, chroniąc go w ten sposób przed uderzeniem, ścieraniem, wodą, olejem i substancjami chemicznymi.

Jeśli jednak podłoga z żywicy epoksydowej zostanie uszkodzona, należy całkowicie ją wymienić. Warto przy okazji wspomnieć o PMMA (polimetakrylan metalu, czyli żywica syntetyczna) i poliuretan. Wybierając konkretny materiał, zwróć uwagę na swoje potrzeby i wymagania.

Materiał przygotowany przy współpracy z Jak Posadzki - profesjonalne posadzki żywiczne na terenie wielu miast w Polsce.