Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Zwykle wiosną i latem nasze balkony zamieniają się w przepiękne mini ogrody, na których pojawiają malownicze kwiaty. Dla wielu osób balkon to dodatkowy pokój w domu, a dokładnie letni salon, w którym można przebywać w słoneczny dzień. Planując zakup roślin na balkon należy dokładnie dowiedzieć się, które będą się najlepiej sprawdzały w to miejsce tak, by cieszyć się pięknymi kwiatami aż do nadejścia jesieni.

Balkon wschodni

Najbardziej nieskompilowany do aranżacji jest balkon wschodni, gdyż tutaj wszystko ma miejsce w zgodzie z naturalnym rytmem natury. Do południa kwiaty na nim są skąpane słońcem, a popołudniu odpoczywają w cieniu. Tutaj praktycznie dużo gatunków kwiatów będzie się dobrze czuć, szczególnie kwiaty takie jak surfinia, petunia, pelargonia, lobelia, werbena, bodziszek oraz niecierpek. Balkony wschodnie są odpowiednie również dla oleandrów, wiciokrzewów, róży oraz berberysów.

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Balkon zachodni

Jest to balkon, na którym rankiem jest dość chłodno, a w godzinach popołudniowych występuje w nim dużo słońca. Gatunki roślin na ten balkon powinny dobrze znosić chłód poranków i ciepło reszty dnia. Zdaniem ogrodników to najlepsze warunki dla roślin, obsypanych kwieciem. Doskonale odnajdują się na nim rośliny księżycowe takie jak np. maciejka. Kwiaty na tym balkonie należy podlewać wieczorem. Mogą zawisnąć na nim wilczomlecze, złocienie, diascja, petunie, surfinie i pelargonie. Dobrze będą się w nim czuły również zasadzić klematis, wiciokrzew oraz chmiel japoński.

Balkon południowy

To miejsce odpowiednie dla gatunków odpornych na słońce. Na ten balkon najlepiej wybierać donice w jasnych kolorach, by tak szybko nie ulegały nagrzaniu. Świetnie sprawdzają się naczynia gliniane bądź beczułki ceramiczne. Na balkonie południowym pojawić się mogą astry, dalie, goździki, lwie paszcze, lewkonie, lobelie, stokrotki afrykańskie, scewole czy sunsatie. Tutaj rośliny najlepiej również podlewać wieczorem.

Balkon północny

To balkon najbardziej zacieniony. Latem na tym balkonie swobodnie mogą znajdować się begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki, ostróżki, lawenda, niecierpek walleriana, żeniszek meksykański i tytoń oskrzydlony.