Jak uszczelnić okna i zaoszczędzić na rachunkach za energię?

Jak uszczelnić okna i zaoszczędzić na rachunkach za energię?

 

Nieszczelne okna mogą być przyczyną sporych strat w ogrzewaniu domu. Szczególnie jest to widoczne gdy temperatura na zewnątrz spadnie i pojawiają się mniej korzystne warunki atmosferyczne. Wiatr i mróz nie są jednak niczym niezwykłym w naszym klimacie. Zimą ujawniają się różne niedociągnięcia związane z izolacją domu. Problemy te mogą dotyczyć dachu i drzwi, ale najczęściej problem tkwi w powierzchniach przeszklonych, czyli nieszczelnych oknach. W wielu przypadkach można własnoręcznie naprawić niedociągnięcia przy pomocy paru prostych sposobów zaliczanych do kategorii DIY.

Sposoby na szczelne okna plastikowe w domu

Powszechnie dostępne są materiały do samodzielnego uszczelnienia okien. Wystarczy odwiedzić dział zrób to sam w markecie budowlanym i zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły. Najlepiej kompleksowo zabrać się do tego zadania i wcześniej przygotować materiały przeznaczone do okien z PCV.

Nowoczesne przeszklenia zapewniają doskonały komfort termiczny. Niestety okucia mogą się rozregulować i nawet użytkownicy okien z tworzywa sztucznego są narażeni na powstawanie nieszczelności, a co za tym idzie na straty w portfelu.
 

Przyczyną nieszczelności są zazwyczaj uszczelki, ale nie tylko. Źródłem problemów może być również sam mechanizm zamykania skrzydła okiennego, czyli okucia okien plastikowych. W tej sytuacji warto skorzystać z usługi montera, który wyreguluje okna w domu.

Jak uszczelnić okna i zaoszczędzić na rachunkach za energię? -

 

Dlaczego warto zadbać o szczelność okien?

Nieszczelne okna najczęściej przyczyniają się do wychłodzenia całego budynku. W związku z tym powstają duże straty ciepła. Jest to widoczne na rachunkach za zużycie energii. Koszty wadliwych okien w domu mogą być naprawdę spore. Specjaliści od budownictwa mieszkaniowego są zdania, że nawet 1/3 energii może uciekać przez nieszczelne okna i drzwi. Odpowiednia uszczelka jest więc najprostszym sposobem za ograniczenie wydatków na gaz, prąd i opał, który jest używany do ogrzewania domu. Zakup uszczelek nie jest dużym wydatkiem i bardzo szybko zwraca się w postaci oszczędności w zużyciu energii zwłaszcza w sezonie grzewczym.