Rzygacze, przepusty i przejścia kablowe — Czyli wszystko o odwodnieniu i wodzie na płaskim dachu

Dach płaski to ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki niemu możemy stworzyć zielony dach lub taras użytkowy powiększając powierzchnię swojego domu. Jedną z najważniejszych kwestii tego typu rozwiązań jest odprowadzanie wody i zabezpieczenie tarasu oraz jego elementów przed wilgocią. Obecnie istnieje jednak wiele opcji, dzięki którym zadanie to jest proste, a zabezpieczony dach można użytkować bez obawy o zalanie czy porażenie prądem. Jakie zatem elementy wpływają na hydroizolację? Wszystkie przydatne informacje na ten temat znajdują się poniżej.

Rzygacze, przepusty i przejścia kablowe — Czyli wszystko o odwodnieniu i wodzie na płaskim dachu

 

Rzygacze

Rzygacze to podstawowe elementy, które służą do odwadniania dachu. Są one montowane na powierzchni dachu płaskiego oraz zbierają wodę, która znajduje się na dachu. Widoczną częścią jest wystający elementem na tarasie w postaci “grzybka” lub kratki. Większość instalacji schowana jest w konstrukcji dachu. Drugi koniec rzygacza odprowadza wodę poza dach np. do rynien.

 

Przelewy bezpieczeństwa

Przelewy bezpieczeństwa to dodatkowe elementy, które mają być zabezpieczeniem w awaryjnych sytuacjach. Ich zadaniem jest odprowadzenie wody z dachu w przypadku zapchania się podstawowych rzygaczy. Przelew bezpieczeństwa działa na takiej samej zasadzie, co ten znany z wanien i umywalek. Jest zamontowany na wyższym poziomie oraz posiada własne odwodnienie. Jeśli z jakichś przyczyn podstawowa instalacja — rzygacz nie odprowadzi wody, powyżej pewnego poziomu zrobi to przelew bezpieczeństwa.

 

Przepusty i przejścia kablowe

Bardzo ważnym elementem płaskich dachów są przejścia kablowe. Są one nazywane też często przepustami kablowymi. Służą do bezpiecznego wprowadzenia kabli, przewodów elektrycznych oraz innych węży czy nośników na dach. Ich głównym zadaniem jest odizolowanie przewodów od jakiejkolwiek wilgoci. Dobierane są indywidualnie do danego dachu oraz projektu i aranżacji. Są też dostosowane i dedykowane do dachów płaskich. Odpowiednio dobrane oraz zainstalowanie elementy tego typu nie wymagają obsługi, remontów, konserwacji czy regularnych przeglądów. Dzięki nim możemy zadbać o oświetlenie czy doprowadzenie energii do urządzeń, które mają znajdować się na dachu.

Rzygacze, przelewy bezpieczeństwa czy przepusty kablowe najczęściej spotkać może w formie z kołnierzem. Są one zaizolowane w kawałku tworzywa sztucznego, które wystarczy nakleić na izolację dachu. Dzięki temu szczelność takiej instalacji jest bardzo wysoka, a montaż prosty i niewymagający.

 

Gdzie zamawiać takie elementy?

Wybór elementów odpowiadających za odpowiednie i odprowadzanie wilgoci to bardzo ważna decyzja - zależy bowiem od niej bezpieczeństwo i funkcjonować dachu płaskiego. Elementy takie warto wybierać w renomowanych i sprawdzonych firmach z dużym doświadczeniem takich jak Suez.com.pl. Marka ta posiada szeroki asortyment poszczególnych produktów. Prowadzi również doradztwo oraz pomaga wybrać najodpowiedniejsze elementy, aby te jak najlepiej pasowały do charakterystyki danego dachu płaskiego. Sama firma posiada wiele pozytywnych komentarzy oraz kompetentnych pracowników, którzy z chęcią udzielą przydatnych porad.