Jak wygląda sytuacja na trójmiejskim rynku nieruchomości?

Mieszkania w Gdańsku znacznie podrożały. Często za kawalerkę w Trójmieście trzeba zapłacić więcej niż w Warszawie. Tak przynajmniej wynika z niedawno przeprowadzonego raportu przez portal otodom.pl. Ceny nieruchomości do 50 m2 są naprawdę wysokie. Windują je przede wszystkim osoby, które chcą je wynająć.

Jak wygląda sytuacja na trójmiejskim rynku nieruchomości? 

Ile kosztuje małe mieszkanie?

Pod koniec 2018 roku trzeba zapłacić prawie 400 tysięcy za niewielkie mieszkanko w Gdańsku. Nawet Warszawa była tańsza - o 50 tysięcy, a to ona przez lata królowała w rankingu. W ciągu roku ceny za gdańskie kawalerki wzrosły nawet o 100 tysięcy złotych. Jeszcze na początku ubiegłego roku, na kawalerkę trzeba było wydać około 300 tysięcy. Różnica jest ogromna. Rekordowe ceny występują zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Warto również pamiętać, że gdański rynek nieruchomości jest dość specyficzny. Występuje tu bowiem dość rozbudowany rynek inwestycyjny. Właściciele mieszkań zwracają uwagę nie tylko na wynajem długoterminowy, np. studentom. Gdańsk znajduje się w doskonałym miejscu i jest oblegany przez turystów. Niektóre osoby decydują się na wynajem krótkoterminowy. Takie rozwiązanie jest często bardziej opłacalne.

Już teraz możemy zaobserwować boom na gdańskim rynku deweloperskim. Możemy znaleźć wiele mieszkań o bardzo wysokim standardzie. Występuje prosta zależność. Im wyższy standard nieruchomości, tym wyższa średnia cen transakcyjnych w konkretnym regionie.

Jak wygląda sytuacja na trójmiejskim rynku nieruchomości? 

Trójmiejski rynek nieruchomości

Dolny Sopot jest najdroższą polską dzielnicą. Przeciętna cena za 1m2 wynosi 17 tysięcy złotych. Dlatego wynajem nieruchomości w tej dzielnicy jest doskonałą inwestycją. W rankingu 50 najbardziej dochodowych polskich dzielnic, aż 5 miejsc zajęły gdańskie. Chodzi tutaj o Chełm, Oliwę, Śródmieście, Wrzeszcz Dolny i Strzyże.

Strzyże są atrakcyjne z kilku powodów. Przede wszystkim są świetnie skomunikowane. W pobliżu znajduje się jeden z przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. Ponadto niedaleko znajduje się kampus akademicki i urocze lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Jak wygląda sytuacja na trójmiejskim rynku nieruchomości? 

Gdzie wynająć mieszkanie w Trójmieście?

W Gdańsku działa państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem. Cieszy się ogromną popularnością. Pierwsze nieruchomości w tej formule znajdują się w jednym z budynków na Dolnym Wrzeszczu. Nowe mieszkania są dostępne w dwóch budynkach na Ujeścisku. Liczą 31-57 m2. Za 1m2 należy zapłacić 29-32 zł. Cena uzależniona jest od długości wynajmu. Im dłuższy okres umowy, tym mniej zapłacimy.

Jak wygląda sytuacja na trójmiejskim rynku nieruchomości? 

Rynek wtórny w Gdańsku

Gdańsk przoduje w rankingu najdroższych mieszkań na rynku wtórnym. Inwestorzy zagorzale ze sobą rywalizują o klientów. Kupno mieszkania w stolicy Trójmiasta nadal traktują jak pewną inwestycję. Z powodzeniem rywalizują z hotelami. Proponują popularną opcję wynajmu na doby. Dzięki temu rozwiązaniu zarabiają krocie.

Jednak dla nabywców nie jest to dobra wiadomość. Wzrost cen w stosunkowo krótkim czasie przewyższa wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Ceny nieruchomości poszybowały w górę i wiele osób ma spore problemy z wynajęciem mieszkania na dłuższy czas.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem TabelaOfert.pl - Twoje mieszkania Gdańsk.