Czy warto kupić lokal usługowy pod wynajem?

Inwestycja w lokal usługowy może być znakomitym pomysłem na dodatkowy dochód. Rynek komercyjny oferuje dziś mnóstwo możliwości, z których coraz chętniej korzystają potencjalni inwestorzy. Z czego wynika popularność lokali użytkowych? Choćby z tego, że dają zarobić więcej niż mieszkania.

Długoterminowa perspektywa

Rynek nieruchomości usługowych pod wieloma względami można określić jako stabilniejszy od mieszkań. Inwestorzy mogą liczyć chociażby na długoterminowy wynajem – taką właśnie formą współpracy najczęściej zainteresowani są najemcy. Sama oferta prezentuje się co najmniej interesująco. Niewielki lokal można przeznaczyć na biuro. Pomieszczenie o większym metrażu sprawdzi się jako powierzchnia magazynowa lub działalność o charakterze handlowym. Perspektywy są kuszące, lecz sukces inwestora uzależniony jest od kilku czynników.

Wymagania rynku

Aby odnieść sukces w branży nieruchomości użytkowych niezbędna jest wiedza. Ówczesny rynek stawia przed inwestorami niemałe wymagania, a drobny błąd może całkiem sporo kosztować. Lokal powinien być w dobrym stanie technicznym i spełniać kluczowe oczekiwania najemców. Dostęp do bieżącej wody oraz wydzielona przestrzeń sanitarna to obecnie standard. Najemca najczęściej decyduje się na lokal, który wymaga minimalnego wkładu, jeśli chodzi o remont.

Istotna jest także lokalizacja. Największe szanse na powodzenie mają nieruchomości zlokalizowane w centrum miasta lub w dużych skupiskach obiektów o charakterze handlowym. Przy wyborze obiektu nie można zapominać o miejscach parkingowych, które mają  dziś ogromne znaczenie dla osób korzystających z usług danego lokalu.

Inwestorom odradza się z kolei zakup lokalu na nowych, zamkniętych osiedlach. Nieruchomość traci wówczas swój ogólnodostępny charakter, co może wróżyć niekorzystnie zarówno inwestorom, jak i najemcom.

Czy warto kupić lokal usługowy pod wynajem?

Okiem inwestora

Zakup lokalu użytkowego pod wynajem to opłacalna inwestycja. Szacuje się, że rentowność z tytułu najmu wynosi od 5 do 10%, co oznacza zysk niemal dwukrotnie większy w porównaniu z wynajmem mieszkania. Poza perspektywą wieloletniego najmu, inwestor może liczyć na minimalne koszty związane z remontem obiektu, ponieważ zwykle najemca dokonuje zmian, mając na uwadze charakter swojej działalności. Sama forma współpracy jest dla inwestora bezpieczniejsza pod kątem obowiązujących przepisów prawa. W przeciwieństwie do mieszkań, gdzie lokator ma wyższą pozycję niż właściciel, transakcje na rynku komercyjnym dają większe bezpieczeństwo.

Kupno lokalu użytkowego

Okazuje się, że inwestycja jest o wiele korzystniejsza od lokat czy obligacji, a uzyskanie wsparcia finansowego od banku wcale nie jest tak skomplikowane. Niemniej jednak warto podkreślić, że koszty wejścia w rynek komercyjny są znacznie wyższe od kosztów związanych z kupnem mieszkania. Przeciętna stawka za metr kwadratowy obiektu to 5-7 tysięcy złotych w dużych miastach. Liczby nie przerażają jednak prywatnych inwestorów, których w sektorze nieruchomości komercyjnych najwyraźniej przybywa.

Partnerem materiału jest firma LOCO Commercial - lokale użytkowe na sprzedaż Warszawa.