Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

Coraz więcej Polaków decyduje się kupić mieszkanie na wynajem. Traktują to jako inwestycję. Zyski uzależnione są jednak od kilku czynników.

Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

Lokalizacja

Najważniejszym czynnikiem przy szukaniu mieszkania wcale nie jest standard. Tak naprawdę pierwsze miejsce zajmuje lokalizacja. Nie musimy mieszkać nieruchomości w centrum. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby niedaleko znajdowały się wszystkie ważne sklepy. Dużą popularnością cieszą się mieszkania w pobliżu uczelni wyższych. W końcu wielu studentów szuka pokoi i mieszkań do wynajęcia. Zorientujmy się, jakie są oczekiwania wynajmujących. Im lepsza lokalizacja, tym wyższy czynsz.

Największą popularnością cieszą się lokale w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. W miastach, w których jest duże bezrobocie, mało osób decyduje się na wynajem. Ważną rolę przy zakupie mieszkania odgrywa położenie. Warto poszukać lokalu w dzielnicach przylegających do śródmieścia. Nie płaćmy horrendalnych cen za mieszkanie tylko dlatego, że znajduje się w samym centrum. Wystarczy, że jest dobrze skomunikowane.

Wielkość mieszkania

Przy wynajmie mieszkania bardzo ważna jest jego wielkość. Jeśli chcemy go wynająć, nie szukajmy raczej lokalu o dużej powierzchni. Lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie liczące 30m2 niż 100m2. Im większa powierzchnia, tym mniejsze zyski. Małe lokale są dużo bardziej opłacalne.

Jakie mieszkanie warto kupić pod wynajem?

Rozkład mieszkania

Główną rolę odgrywa tutaj liczba pokoi. Aktualnie najchętniej wybierane są mieszkania kompaktowe. Wyróżniają się najmniejszym metrażem, przy konkretnej liczbie pomieszczeń, spełniającej oczekiwania najemcy. Największą popularnością cieszą się obecnie mieszkania dwupokojowe, do 45 m2. Takich mieszkań szukają najczęściej studenci. Zwracają uwagę na to, aby lokal miał niewielki metraż, ale odpowiednią liczbę pokoi. Powód jest bardzo prosty. Bardzo ważne jest dla nich poczucie prywatności. Jednocześnie nie chcą płacić za niepotrzebny metraż. Myślmy przyszłościowo. Potraktujmy zakup mieszkania jako świetną inwestycję.

Biorąc pod uwagę wszystkie istotne kryteria, istnieje duża szansa, że osiągniemy spore zyski.