Jakie drzwi wybrać? Bezprzylgowe czy przylgowe?

Różnice pomiędzy tymi typami drzwi ograniczają się przede wszystkim do kwestii wizualnych. Nie są to wybory, które decydują o istotnej funkcjonalności drzwi. Wybór odpowiednich jest zatem uzależniony od preferencji konkretnej osoby.

Budowa drzwi

Drzwi przylgowe posiadają wycięcia na krawędziach skrzydeł, które mają na celu zwiększać powierzchnię przylegania do ościeżnicy. W drzwiach przede wszystkim widoczny jest uskok zamkniętego skrzydła i ościeżnicy Ten jednak widoczny jest tylko po stronie otwierania drzwi.

Drzwi bezprzylgowe posiadają nowocześniejszą konstrukcję. Zawiasy w tego typu drzwiach są bowiem ukryte. Nie zmienia to jednak samej funkcjonalności drzwi i ich funkcji.

Ukryte zawiasy w drzwiach

Stosowane w drzwiach bezprzylgowych ukryte zawiasy należą do trochę droższych rozwiązań. Dodatkowo sam montaż drzwi wykorzystujących takie zawiasy jest bardziej skomplikowany. Znacznie trudniejsze jest regulowanie zawiasów.

Dopasowanie drzwi do wystroju wnętrza

Sam zakup drzwi powinien być odpowiednio przemyślany, a drzwi odpowiednio dostosowane do potrzeb. W końcu jest to zakup na całe lata. Wybór odpowiednich drzwi powinien być uzależniony od wystroju wnętrza. W przypadku drzwi bezprzylgowych można odnieść wrażenie, że ich konstrukcja jest bardzo masywna. Ze względu na brak przylgi górna krawędź jest prostą powierzchnią o grubości około 4 cm. Dodatkowo w drzwiach tego typu po otwarciu widoczny jest zamek. Drzwi bezprzylgowe są polecane do wąskich pomieszczeń, ponieważ mogą optycznie je powiększać.

Jakie drzwi wybrać? Bezprzylgowe czy przylgowe?

Gdzie sprawdzą się drzwi bezprzylgowe?

Konstrukcja drzwi bezprzylgowych powoduje, że sprawdzają się one głównie tam, gdzie pomieszczenia są przez większość czasu zamknięte i gdzie występują wąskie przejścia. W pozostałych przypadkach lepsze mogą być drzwi przylgowe, które wyglądają znacznie delikatniej i dobrze prezentują się w pomieszczeniach, które przez większość czasu są otwarte.

Podczas wyboru drzwi warto także zwrócić uwagę na ich wygląd. Bogate zdobienia na drzwiach nie będą bowiem pasowały do nowoczesnego wystroju wnętrza.