Jak zasiać trawę przed domem?

Własny trawnik do doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu. Można rozłożyć koc, przygotować przekąski i czuć się jak na pikniku. Jak jednak przygotować trawnik, aby nadawał się on do naszego użytkowania?

Sprawdź pH gleby

Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest pH gleby. Jeżeli jest ona zbyt kwaśna, szanse na wyrośnięcie pięknej trawy są bardzo małe, gdyż każdy zalążek nowej rośliny może być zatruty przez glebę. Sposobem na zobojętnienie gleby jest wzbogacenie ją o minerały oraz dostarczanie odpowiedniego nawozu lub torfu. W tym momencie szanse na bujną i zieloną trawę zdecydowanie rosną.

Przygotowanie terenu

Odpowiednie przygotowanie terenu jest kolejnym etapem, bez którego nie obędzie się sianie trawy. Wyznaczony teren należy przekopać na głębokość 15 - 30 cm w celu usunięcia wszelkich zbędny elementów jak chwasty czy metalowe części. Zabieg pomoże również dostarczyć tlen glebie, która praktycznie od zawsze była położona kilkanaście centymetrów pod powierzchnią.

Wysiewanie trawy

Po przygotowaniu terenu można już brać się za główny punkt operacji, czyli sianie trawy. Należy ją siać ręcznie lub za pomocą siewnika. W ten sposób możemy mieć pewność, że nasze trawa będzie charakteryzowała się określonym zagęszczeniem. Sianie ręczne nigdy nie da nam tej pewności. Po procesie siana należy przykryć ziarna trawy drobną powłoką ziemi, aby mogły one się zakorzenić w gruncie. W ten sposób możemy dojść do ostatniego etapu.

Jak zasiać trawę przed domem?

Obfite podlewanie

Po wykonaniu przykrycia ziaren trawy przez grunt należy je obficie podlać. Dzięki temu mamy sporą pewność, że trawa zacznie kiełkować już ok. 21 dni po zasianiu. Należy wtedy pamiętać o tym, aby w tym czasie regularnie podlewać trawę. Nie możemy dopuścić do jej przesuszenia, gdyż cały zabieg siania trawy pójdzie na marne.

Kiedy pierwszy raz skosić trawę? Najlepszym momentem jest skoszenie jej w momencie, gdy będzie miała ona co najmniej 10 cm. Mamy wtedy pewność, że już dobrze się zakorzeniła i możemy ją swobodnie pielęgnować bez żadnego ryzyka.