Na co zwracać uwagę w przypadku doboru pokryć dachowych?
Wybór pokrycia dachowego często niesie ze sobą wiele problemów i spekulacji. Nie chodzi tutaj wyłącznie o kwestie finansowe, mimo że jest to niemały wydatek. Często w projektach domów nieuwzględnione zostaje wiele aspektów odnośnie obciążalności lub po prostu tamtejsze konstrukcje nie są w stanie spełnić wymogów dla niektórych pokryć.
Problemem może być również wygląd, rodzaj i kolor. Nie ma co ukrywać, że dach jest w pewnym stopniu zwieńczeniem całej posiadłości i bardzo rzuca się w oczy. Warto więc z tego względu dobrać taki, który będzie pasował do reszty konstrukcji.
Główna zasada, o której powinniśmy pamiętać
Pierwszą, a zarazem najważniejszą zasadą jest wczesna decyzja na temat doboru dachu. Materiał, z którego będzie składało się nasze pokrycie musi być wybrany już na etapie tworzenia projektu przez architekta. Jest to ważne z jednego, prostego względu.
Podczas tworzenia projektu domu, architekt prowadzi wszelakie obliczenia mające na celu określenie wytrzymałości konstrukcji. W tym przypadku mowa tutaj o więźbie dachowej. Składa się ona z kilku połączonych ze sobą desek, a mianowicie z płotwi, krokwi, podpór i łat. Typy pokryć dachowych różnią się głównie pod względem wagi. Konstrukcja więźby musi więc posiadać wymaganą obciążalność w celu położenia na niej określonego rodzaju dachu. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do poważnych uszkodzeń domu.
Rodzaje blaszanych pokryć dachowych
Często stosowanymi pokryciami są właśnie te wykonane z blachy. Inwestorzy stawiają na owe pokrycia ze względu na niższe koszty oraz stosunkowo długą żywotność. Lista typów blaszanych pokryć jest duża, jednak najpopularniejszą z nich jest blachodachówka. To właśnie ona swoim kształtem przypomina zwykłe dachówki, o których mowa później. Materiał ten jest stosunkowo niedrogi, a cechuje go duża odporność na korozję i łatwość transportu wraz z montażem.
Podobnym materiałem do wyżej wspomnianej są blachy płaskie. Nie ma zbyt wielu różnic pomiędzy nią, a blachodachówką, jednak jak nazwa wskazuje, posiadają one inne kształty. Blachę płaską można stosować zarówno jako pokrycie, ale również jako obicie bocznych części dachu. Gama kolorów jest w tym wypadku bardzo szeroka oraz blachy te tworzone są w różnych wersjach grubościowych.
Inne pokrycia dachowe
W tym miejscu powinniśmy zdecydowanie postawić dachówkę. Te z kolei występują w dwóch formach, jakimi są ceramika i beton. Zarówno jedne, jak i drugie są ciężkie i to właśnie dla tego typu pokryć konieczne jest wzmacnianie więźby. Są one dużo droższe, jednak znacznie eliminują hałasy padającego deszczu, a także mają bardzo długą żywotność.
Ciekawym rozwiązaniem dla raczej mniejszych domów są gonty. Również mogą występować w dwóch wariantach, a mianowicie bitumiczne bądź drewniane. Zarówno jedne jak i drugie są dobrym wyborem, ze względu na lekkość. Często jednak problem występuje z ich montażem, gdyż często lubią pękać. Mają bardzo słabą izolacyjność cieplną, natomiast wysoką akustyczną. Do niestosowanych już pokryć zaliczyć możemy strzechę. Często przejeżdzając przez wioski możemy dojrzeć jeszcze tego materiału w bardzo starych domach.