Jakie materiały izolacyjne warto stosować?

Izolacja termiczna budynków pozwala ograniczyć koszty, jakie generuje konieczność ogrzewania w zimie, ale nie tylko. To także ograniczenie kosztów chłodzenia budynków latem przez klimatyzatory. Dodatkowo to również izolacja akustyczna. Żeby jednak ocieplenie spełniało wszystkie te funkcje, musi być wykonane z odpowiednich materiałów – jakich?

W nowoczesnym budownictwie praktycznie wszystkie budynki i domy jednorodzinne są ocieplane. Jakie materiały izolacyjne znajdują tutaj zastosowanie? Najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się izolację z wełny mineralnej. Z reguły jest to ocieplenie wewnętrzne montowane na poddaszach użytkowych, podłogach, czy ścianach działowych.

Rodzaje wełny mineralnej

Materiały izolacyjne z wełny mineralnej dzielą się na dwa rodzaje. Jednym jest wełna mineralna, wykonywana z mieszanki takich surowców jak bazalt, gabro, kruszywa wapienne i dolomit. Druga to wełna szklana, tak jak jej nazwa sama wskazuje, produkowana jest z piasku kwarcowego i recyklingowanego szkła. Oba materiały powstają pod wpływem bardzo wysokich temperatur, dzięki którym ich struktura ulega rozwłóknieniu – więcej o tym na https://skalnawelna.com.pl/materialy-izolacyjne. Następnie są one sklejane ze sobą specjalnym spoiwem, co nadaje im wyjątkowe właściwości izolacyjne przy zachowaniu struktury odpornej na absorpcję wody.

Jakie materiały izolacyjne warto stosować?

Dlaczego warto stosować materiały izolacyjne z wełny skalnej lub szklanej?

Na rynku obok wełny mineralnej, dostępne są również inne materiały izolacyjne, takie jak np. styropian. Jednak to wełna jest tym rodzajem izolacji, który ma najwięcej plusów. Jest nie tylko świetnym izolatorem termicznym, ale także akustycznym. Dodatkowo materiał ten ma wysoką klasę ognioodporności. Nie bez powodu używany jest do wypełnienia ścian w popularnej ostatnimi czasy, zabudowie kanadyjskiej (domki drewniane).

Przy czym warto nadmienić, że montaż ocieplenia z wełny mineralnej jest niezwykle prosty. Jest to materiał izolacyjny fabrycznie gotowy już do instalacji. Sprzedawany jest bowiem w postaci specjalnych płyt lub mat, które układa się w prosty i szybki sposób. Nawet osoba bez doświadczenia, poradzi sobie z instalacją tego typu ocieplenia. Trzeba jednak zapoznać się z instrukcją układania wełny mineralnej i prawidłowo dobrać pozostałe elementy izolacji, takie jak folie paroizolacyjne i membrany paroprzepuszczalne.