Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze?

Pojęcie „,minimalizm” pojawiło się po raz pierwszy w połowie lat 60. Był głównie używany do opisu rzeźb Roberta Morrisa i Donalda Judda. Od tego czasu poszerzono znaczenie tego pojęcia. Używane jest obecnie w wielu różnych sferach, od mody i muzyki po projektowanie i architekturę.

Minimalizm w projektowaniu wnętrz

Minimalizm staje się coraz bardziej popularny. Dawniej koncentrował się na bardziej surowych i zimnych motywach. Natomiast teraz akcent kładziony jest na miękkich i żywszych wariantach tego stylu. W minimalistycznym wnętrzu dominują ostre linie, czyste powierzchnie, niskie meble i pastelowe odcienie. Co ciekawe, niedawno pojawiły się miększe kształty, więcej kolorów i faktur.

Główna idea

Minimalizm kładzie nacisk na proste i naturalne formy. Wizualnie łączy różne płaszczyzny. W aranżacji wnętrz przekłada się to na przestronne pokoje z minimalną ilością mebli i detali. Widać tutaj dbałość o kształt, kolor i fakturę. Aranżacja nie zakłada podziału na pokoje. Zazwyczaj oddziela się je meblami, tkaninami lub szkłem.  

Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze?

Kształty

W nowoczesnym minimalizmie akcent położony jest na ostre geometryczne kształty i asymetrię. Ważny jest kształt, a nie cel. Meble muszą mieć opływowe kształty. Powinny być tapicerowane skórą w neutralnym kolorze. Błyszczące powierzchnie i proste linie będą wyglądać niesamowicie w każdym wnętrzu. Detale powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub chromu. Podłoga zazwyczaj wykonana jest z materiałów, które można łatwo wyczyścić. Dlatego najczęściej wybierane jest drewno, linoleum lub kamienne płytki. Warto zadbać o przestrzeń, w której można zgromadzić wszystkie rzeczy. Jeśli masz większe mieszkanie, możesz urządzić prostą garderobę.

Kolory

W minimalistycznym wnętrzu dominuje biel. Doskonale sprawdzi się na ścianach, podłodze i meblach. Alternatywnie możesz też wybrać inne neutralne kolory, takie jak beżowy, szary i jasnozielony. Pamiętaj też o użyciu jednego nietypowego koloru w jasnym odcieniu. Jeśli lubisz odważne rozwiązania, zwróć uwagę na jasnoczerwony. Podkreśla szczegóły na białym tle. Możesz też zawiesić obraz lub duże dekoracje na ścianach. Duże okna bez zasłon lub firanek, tworzą efekt lekkości.

Minimalizm to styl życia, który wyróżnia się pragnieniem idealnego porządku i dobrej organizacji. Cieszy się dużą popularnością wśród biznesmenów i kreatywnych ludzi. Chętnie wybierają go osoby, które cenią połączenie prostoty, wyrafinowania, piękna i praktyczności. Pozwala wyrazić siebie, bez używania krzykliwych akcesoriów i niecodziennych mebli. Jeśli lubimy prosty i surowy styl, wybierzmy minimalizm.

Jak zaprojektować minimalistyczne wnętrze?

Czyste linie

Minimalistyczne meble i dodatki przykuwają uwagę funkcjonalnością i nowoczesnym designem. Płaskie, gładkie powierzchnie i mocne, czyste linie tworzą odważny wystrój, który podkreśli podstawowy charakter każdego przedmiotu. Nie znajdziesz tu mebli i akcesoriów z oryginalnymi wzorami ani bardzo szczegółowymi zdobieniami. Czyste blaty i puste powierzchnie, gołe ściany ze stylowymi dziełami sztuki oraz eliminacja bałaganu, w tym stosów papierów i kolekcji bibelotów, są  niezbędne do stworzenia minimalistycznej przestrzeni.